NENAD BOGDANOVIĆ

Demokratska stranka

Nenad Bogdanović (Beška, 12. maj 1954. —Beograd, 27. septembar 2007) je bio gradonačelnik Beograda od 2004. do smrti 2007.

Posle završetka Matematičke gimnazije upisao se na Elektrotehnički fakultet (smer telekomunikacije) i diplomirao 1978. godine, da bi tri godine kasnije na istom smeru i magistrirao.

Dve decenije se bavio telekomunikacijama, na istraživačkim i razvojnim, a potom i menadžerskim poslovima, najpre u Institutu „Mihajlo Pupin“, a zatim i u drugim firmama iz ove oblasti.

Gradonačelnik Bogdanović prima nagradu Grad budućnosti južne Evrope
Od 1992. bio je član Demokratske stranke, koja ga je 1993. izabrala za predsednika zemunskog odbora, potom potpredsednika Gradskog odbora i poverenika za Beograd. Bio je i potpredsednik tzv. ekspertske „Vlade za Beograd“ opozicionih DS i GSS u periodu nakon smenjivanja Zorana Đinđića sa položaja predsednika Skupštine grada do septembra 2000, kao i predsednik Gradskog odbora Beograd Demokratske stranke od 2001. do aprila 2004. U februaru 2004, na Skupštini DS je izabran za potpredsednika Demokratske stranke, a na taj položaj je ponovo izabran u martu 2006.
Na izborima 2000. godine bio je šef izbornog štaba Demokratske opozicije Srbije u Beogradu, a zatim od 2000. do 2004. bio je predsednik Izvršnog odbora Skupštine grada Beograda. Za gradonačelnika je izabran u drugom krugu lokalnih izbora u Srbiji u oktobru 2004. sa 50,19% glasova ispred Aleksandra Vučića. Za vreme Bogdanovićevog mandata, 2006. godine, Beograd je proglašen Gradom budućnosti južne Evrope u izboru časopisa Fajnenšal tajms (Financial Times).
Bio je narodni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije, gde je bio predsednik Odbora za finansije, i ponovo izabran za poslanika na izborima u januaru 2007.
Poslednji put ažurirano: 20.09.2016, 08:10

Osnovne informacije

Statistika

  • 0
  • 0
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Članstvo u radnim telima

Poslanik nije ni u jednom radnom telu.

OSMO VANREDNO ZASEDANjE, 20.07.2005.

Dame i gospodo, juče sam mislio da će to biti incident, onako, nekome je palo na pamet da priča neistine, što se, naravno, često dešava ovde u Skupštini, pa nisam našao za potrebno da reagujem. Ali, to se pretvara u jednu serijsku priču, i ovaj put, što je vrlo interesantno, o tome pričaju socijalisti.
Uzmimo opštinu Surčin, koliko znam donedavno predsednik opštine bio je iz SRS.
(Žarko Obradović, sa mesta: Kakve veze ima ko je predsednik?)
Da li možete da me zaštitite od ovih upadica?

OSMO VANREDNO ZASEDANjE, 20.07.2005.

Zamolio bih predsedavajućeg da mi omogući da govorim. Mogu da čekam, nije nikakav problem.

OSMO VANREDNO ZASEDANjE, 20.07.2005.

Znači, u opštini Surčin se desilo nešto što se u Beogradu dešava, šta da radimo. Znači, kad god se desilo da su SRS i SPS preuzeli vlast, nije bilo nikakvih problema. Oni prethodni su predali ključeve, iselili se iz opštine, pustili one koji su došli na vlast.
Šta sada imamo? Kada se desi da SRS i SPS u Beogradu izgube vlast, onda oni imaju tehnologiju koja je vrlo interesantna. Prvo, ne dozvoljavaju ljudima da preuzmu vlast. Zatim, javljaju se kao građanska lica i traže od mene, kao gradonačelnika Beograda, da im uplatim novac za funkcionisanje, za nešto za šta oni nemaju nikakva prava.
Molim vas, zamolio sam, sa Gradskom skupštinom, gospodu iz SRS i SPS-a - prestanite sa tužibabisanjem; samo se time bavite. Jednostavno, kada izgubite vlast, predajte vlast; kada dobijete vlast, uzmite vlast i nema nikakvog problema.
Podsetio bih vas, opština Zemun, predsednik opštine je iz SRS. Ta opština funkcioniše bez ikakvog problema. Nikada nije imala veći suficit u svom budžetu u prethodnih deset godina. Grad redovno, na svaki zahtev opštine Zemun, daje saglasnost, bez ikakvog problema, i davaće i dalje, jer je to naš princip za sve opštine.
Opština Sopot, isto nema nikoga ko je u gradskoj vlasti da vlada, nema nikakvih problema, ako ste primetili, pre par dana smo 20 miliona odvojili posebnog novca za sređivanje ulica.
Opština Grocka, u ovom trenutku ima vlast i nema nikakvog problema. Sa opštinom Grocka funkcionišemo normalno. Ali, tamo gde ljudi nisu na vlasti, a zna se gde nisu na vlasti: Zvezdari i Surčinu.
Mi smo imali skupštine koje su prethodnu vlast smenile. Nemojte da se ljutite na mene. Kakve to veze ima sa mnom? Zašto koristite ovu govornicu da govorite neistine, da saopštavate ljudima ono što nije tačno. Znači, onog trenutka kada se predaju pečati, kada se izađe iz opštine, kada se prepusti vlast onima koje je skupština izabrala, potpuno će normalno nastaviti opština da funkcioniše.
(Predsedavajući: Vreme, gospodine Bogdanoviću.)
Molim vas, koristim ovu govornicu, da ne radite na štetu građana iz opštine Surčin. Ovo što radite, nanosite štetu. Predajte vlast, jer ste izgubili. Nije to ništa strašno.